ZLODĚJKA KNIH

08.09.2018

Přiznávám, že příliš nevyhledávám tituly s válečnou tématikou. Nemám ráda hloupého Švejka, který zesměšňuje vážné situace, nemám ráda knihy, které symbolizují lidskou nenávist, netoleranci a krutost. Při mé návštěvě Osvětimi se má nevole k této tématice ještě prohloubila, ač si plně uvědomuji a myslím, že historie by se měla znát!

Před několika měsíci jsem však dostala od své kamarádky knihomolský tip. Doporučila mi Zlodějku knih, kterou napsal australský autor Markus Zusak. Když mi má kamarádka knihu představila svým úžasným projevem, řekla jsem si, že bych mohla svou nelibost alespoň pro tentokrát odložit a tolik opěvovanou Zlodějku knih si zkusit přečíst.

Po přečtení musím uznat, že je Zlodějka knih bravurně napsaná ! Autorův styl a slovník velice potěšil mou knihomolskou dušičku. Také se mi líbilo, že celý příběh je vyprávěn z pohledu Smrti.

Na knize mi vadila pouze jedna a z mého pohledu zásadní věc. Vadilo mi, že podstatné události a okolnosti vypravěčka Smrt prozradila dříve než musela.

Zlodějku knih však hodnotím kupodivu kladně. Zlodějce knih uděluji čtyři hvězdy z pěti -knihu Vám tedy mohu doporučit.

Co Vy a knihy s válečnou tématikou?

Co Vy a Zlodějka knih?

Máte rádi Švejka?

Co právě čtete?

Napište mi!




Napsali jste mi milé reakce na tento článek. Děkuji! 

Miluji romány s válečnou tématikou. Připomenou člověku, aby si více vážil přítomnosti. Vzbuzují ve mně zvláštní pouto s lidmi z jiné doby, kterými jsem mohla být kdysi i já. Vyvolávají prapodivné směsi pocitů, třeba beznaděj se zbytky dětské naivity, touha věřit v něco vyššího a současně vlastně bohapustý nihilismus. Zlodějku knih jsem nečetla, ale líbil se mi film. Zařadím ji nejspíš na seznam knih, které toužím přečíst v angličtině :).Díky za článek.